one way vision dijital baskı

One Way Vision Baskı

Ürünün ismi İngilizce olduğu için bu terimden çok, halk arasında “delikli folyo” adı ile bilinmekte olan bir tür reklam amaçlı baskı işlemidir. PVC esaslı bir malzemeden üretilmekte olup, delikli bir yapısı vardır.

Baskı yapılacak olan yüzey beyaz renklidir. Bunun sebebi yapılacak olan baskılarda daha iyi sonuç almak adına fonun beyaz olması, üstüne atılacak boyaların altından fonun gözükmemesidir. Yapışkanlı tarafın rengi ise siyahtır. Bunun sebebi ise one way vision baskı uygulanmış olan cam bir yüzeyin, iç tarafından dış dünyaya bakıldığında, camın üstünde herhangi bir uygulama olduğunun anlaşılmamasını sağlamaktır. Genel kanı camların renginin siyah olduğu yönündedir. Bu sebeple yapışkanlı yüzey siyah renkli olarak üretilmektedir. Cam yüzeylerde uygulanan yöntem sayesinde, binanın iç tarafından dışarının görülmesini olanak sağlayacak şekilde bina giydirme işlemleri yapılabilmektedir.

Eskiden cam yüzeyli binalara giydirme yapılmak istenildiğinde bu işlem çokta iç açıcı sonuçlar vermemekteydi. Çünkü, cam zeminin üzerine yerleştirilen malzeme, hem dışarıdan içeriyi, daha önemlisi içeriden dışarıyı görme olanağını çok ciddi oranda kısıtlıyordu. Fakat one way vision baskı sayesinde uygulamanın yapıldığı yüzeylerde içeriden, dışarıyı görebilme imkanı doğmuştur. Binaya dışarıdan bakıldığında reklam yapılmak istenilen görsel rahatlıkla ve oldukça kaliteli bir şekilde sergilenmekte olup binanın içini görmek ise tamamen imkansız durumdadır.
Standart düzeyde yapılan bir işçilik ile dışarıdan bakıldığında çok güçlü ışıkta görüntü kalitesi biraz düşebilmektedir. Ama genel itibariyle minimum %80-85 oranında bir görüntü sunmaktadır. İçeriden dışarıya bakmada ise %15-20 arası bir kayıp söz konusu olabilmektedir. Fakat bu oranlar endişe edilecek düzeyde olmayıp son derece etkili sonuç sağlamaktadır.

One Way Vision Baskı Nerelerde Kullanılır ?

One way vision baskının kullanım alanı cam yüzeylerdir. Cam yüzeye sahip aklınıza gelebilecek her alanda rahatlıkla kullanıma uygundur. Cam ile kaplı bir binanın dış cephelerine giydirme işlemi yapılması en çok tercih edilen alanıdır. Bunu yanında ara camlarına eklenecek logolar, mağazaların vitrinlerindeki yazılarda da bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır.

One Way Vision Avantajları Nelerdir ?

İşlemin en büyük avantajı cam yüzeylerde, içeriden bakıldığında dışarıyı görebilme imkanı sağlamasıdır. 0.15 ile 0.20 mm kalınlığındaki malzemesi sayesinde uzman bir ekip tarafından montajı gerçekleştirilirse gayet tatmin edici sonuçların ortaya çıkması sağlanabilir. Ayrıca kullanılan malzemenin yapışkanı ne kadar kuvvetli ve deliklerin çapları ne kadar küçük olursa,görsellik açısından da o kadar iyi sonuç verecektir. İnce olduğu kadar dayanıklı da bir malzemeden üretilmektedir. Bu sebeple formunu korumak konusunda oldukça başarılıdır.
One way vision baskı tekniğinde dış mekan afişlerinin hepsinde olduğu gibi solvent bazlı boyalar kullanılmaktadır. Solvent bazlı boyalar dış etmenlere karşı en yüksek dirence sahip boya çeşididir. Dış mekana monte edilecek bir yazının yağmur, kar, yoğun güneş ışıkları gibi faktörlere maruz kalınacağı düşünülürse, dayanıklı bir boya kullanılmaması durumunda yazıların akması ya da renklerinin solması işten dahi değildir. Solvent bazlı boyalar bu durumların önüne geçmektedir. Ayrıca kullanılan ürünün kalitesi, işlemi yapan ekibin tecrübesi gibi faktörler ile kullanım ömrü 1 yıldan 5 yıla kadar değişkenlik gösteren bir süreci kapsamaktadır.

One way vision baskı uygulaması genellikle binalarda kullanılmaktadır. Son zamanlarda neredeyse her yerde görebileceğimiz bu uygulama delikli pvc üzerine yapılan dijital baskı sayesinde hem cam binaların içerileri görünmez hem de reklamınızı yapmış olursunuz. İstediğiniz bir yazı, fotoğraf yüksek kalitede basılarak kaplamalar yapılmaktadır. sadece binalar değil araçlarda da bu yöntem kullanılmaktadır.

Delikli folyo üzerine yapılan bu uygulama oldukça kullanışlıdır. Bu delikli folyonun kalınlığı ise 0.15 mm ila 2 mm arasında değişmektedir. Boyutları ise oldukça büyük olması sebebiyle pek çok büyük alanda kullanılmaktadır.

Bu uygulama için baskı yapılmadan önce uygulanacak binanın ayrıntılı olarak her cepheden fotoğrafları çekilir ve bilgisayar ortamında pek çok program sayesinde uygun hale getirilir. Daha sonra hazırlanan bu grafik tasarımlar delikli folyo yani One way vision üzerine dijital ortamlarda yüksek kaliteli olarak basılır.

Önceden alınan bina ölçülerine göre hazırlanan taslaklar göz önüne alınarak kesme işlemi yapılır. Arka yüzeyi yapışkanlı olan bu malzeme kolayca istenilen yere uygulanır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ölçülerin doğru alınmasıdır. www.formulreklam.com olarak sizlere en kaliteli One way vision baskı işlemini uygun fiyatlara yapıyoruz.

Reklamcılık ancak hayal dünyası geniş yaratıcı bir algıya sahip insanların yapabileceği bir iştir. Ancak bunun yanında reklamcılıkta kullanılan teknikler ve teknolojinin katkıları da yadsınamaz büyüklüktedir. Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte reklam sektörü de bu hızla büyümektedir. Çünkü artık büyük veya küçük her şeyin reklamı yapılır hale gelmiştir. Markalaşmanın gitgide artması ile rekabet artmış ve firmalar bir adım öne geçebilmek için büyük reklam kampanyalarına ihtiyaç duymuşlardır. Dışarıda yürürken bile gözümüze binlerce reklam uygulaması çarpmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi reklamcılık sektörünün de birçok alanları mevcuttur. Ancak reklamcılığın can damarı elbette ki baskı işlemidir. Baskı hayatın her alanında kullanılan bir tekniktir. Örneğin giydiğimiz bir tişörtte bile baskı metodu kullanılır. Teknoloji hızla geliştiği için baskı tekniği de geleneksel yöntemlerden çıkarak dijital alana kaymıştır. Artık dijital baskı makineleri kullanılarak daha kaliteli işler çıkmaktadır. Artık basımda kullanılacak görseller bilgisayar ortamında kullanıma hazır hale getirilerek baskı işleminde kullanılmaktadır. Kullanılan baskı malzemelerinden birisi de one way vision baskı türüdür. Bu baskı türü genellikle cam yüzeyli binalarının cephelerinin giydirilmesinde kullanılır.

Cephe giydirme dediğimiz şey ise binaların dış yüzeylerine reklam içeriği taşıyan görsellerin one way baskı tekniği yoluyla reklam amacıyla yapıştırılmasıdır. One way vision denen malzeme arka kısmı yapışkanlı ve delikli folyo olarak adlandırılır. Malzemenin baskı yapılacak kısmı beyaz renkli olup yapışkanlı kısmı ise siyah renk taşır. Bu malzemenin içe bakan tarafının siyah olmasının nedeni binaların cam yüzeylerine yapıştırıldığında içeriden bakıldığında reklamı görmek yerine camın esas rengi olan siyahın hissi varmış gibi yapmaktır. Camın rengi genel olarak siyah diye bilinir ve camın üzerine bir baskı uygulandığında daha belirgin olması için hep açık renkler kullanılır.

One way vision malzemesi cam ve şeffaf yüzeylerde kullanım için üretilmiştir. Araç camları bina camları veya benzer şeffaf alanlarda uygulanan malzemenin inceliği değişmektedir. Çok ince ve delikli bir yüzeye sahip olduğu için yüzeye montaj yapılırken deforme olmaması için profesyonel bir ekip tarafından uygulanmalıdır.